Jesteś już zdecydowany na budowę tarasu wraz z zadaszeniem. Pojawia się jednak pytanie, jaki rodzaj zadaszenia będzie najlepszym pomysłem, który zapewni Ci bardzo duży komfort wypoczynku. Na szczęście możliwości jest tak wiele, iż z pewnością wybierzesz dla siebie właściwe rozwiązanie. Należy jedynie na samym początku odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie masz oczekiwania i na stworzeniu jakich warunków będzie zależeć Ci najbardziej w pobliżu swojego domu.

Zadaszenia tradycyjne

Myśląc o zadaszeniu tarasu, najczęściej do głowy przychodzi nam pomysł pokrycia go dachówką, blachodachówką lub blachą trapezową. Teoretycznie zadaszenie tarasu może stać się przedłużeniem pokrycia dachowego znajdującego się na domu. Zaletą takiego rozwiązania jest elegancki wygląd oraz stabilna konstrukcja. Jednak nie zawsze taras jest częścią pierwotnego projektu, ponieważ coraz częściej decydujemy się na jego wybudowanie na późniejszym etapie. Ponadto zaczynamy odchodzić od całkowitego przykrycia naszego tarasu materiałem, które całkowicie nie przepuszcza promieni słonecznych.

Pergola tarasowa jako alternatywa dla tradycyjnych zadaszeń

Ciekawą propozycją jest pergola tarasowa, która pozwala na zadaszenie tarasu w nowoczesny sposób. Pergola jest konstrukcją wykonaną najczęściej z drewna lub aluminium. Na konstrukcji montowany może być dowolny rodzaj zadaszenia. Jednak w przypadku pergoli możemy pozwolić sobie na rozwiązania, takie jak aluminiowe lamele, czy też rozwijana tkanina. Aluminiowe lamele potrafią obracać się nawet o 135 stopni. Dzięki temu sam decydujesz, jaka ilość promieni słonecznych powinna się przedostać na taras.

Natomiast decydując się na tkaninę, nie musisz się obawiać tego, że będziesz mógł z niej korzystać wyłącznie w czasie silnego promieniowania słonecznego. Ponieważ jest to wielowarstwowa tkanina, która została uprzednio odpowiednio zaimpregnowana. Dzięki temu nie musisz się obawiać, że niekorzystne warunki, w tym opady deszczu zdegradują tkaninę.

Nowoczesne rozwiązania stałych zadaszeń

Największą zaletą poprzednich typów zadaszeń jest przede wszystkim możliwość korzystania z nich w dowolnym momencie. Jeżeli w danym momencie nie są Ci one potrzebne, możesz je zwinąć, jednocześnie dając możliwość promieniom słonecznym na swobodny dostęp do tarasu. Jednak, jeżeli poszukujesz innych rozwiązań, to jak najciekawszą propozycją może okazać się zadaszenie wykonane z poliwęglanu.

Pergola tarasowa posiada ogromną zaletę tego, iż możesz na niej zamontować nie tylko dowolne pokrycie dachowe, ale jednocześnie możesz zdecydować się na montaż innych elementów. Do nich zaliczają się osłony boczne w postaci szkła lub rolet Screen. W ten sposób możesz ochronić się przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi nie tylko od góry, ale również z każdej strony tarasu. Decydując się na nowoczesny system przeszkleń, masz szansę stworzyć ogród zimowy przed swoim domem. To pozwoli Ci na korzystanie z Twojego azylu nie tylko w czasie wiosennych i letnich dni, ale praktycznie przez cały rok.